24.05.2016

Znamy gości tegorocznego spotkania z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego!

Karolina Domagalska i Michał Książek – to dwójka gości, zaproszonych na tegoroczną edycję festiwalu Literacki Sopot w ramach cyklu spotkań z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Karolina Domagalska wyróżnienie otrzymała za swój książkowy debiut Nie przeproszę że urodziłam. Historie rodzin z in vitro, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Wychodząc naprzeciw gorącym politycznym i światopoglądowym sporom w naszym kraju pokazuje doświadczenia osób starających się o dziecko, a żyjących w parach hetero- i homoseksualnych, jak również osób samotnych. Swoich rozmówców szukała nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach, tworząc odważną, ale też wyważoną panoramę postaw i motywacji wokół metody, budzącej w Polsce tak duże kontrowersje.

Tytułowa Droga 816 z poetyckiego reportażu Michała Książka, zwana także Nadbużanką, to wijąca się wśród zakoli Bugu trasa wojewódzka łącząca polskie przejścia graniczne z Białorusią i Ukrainą. Dla autora doskonale przyjętego reportażu Jakuck. Słownik miejsca staje się ona pretekstem do magicznej opowieści o polskiej prowincji, jej materialnej biedzie i duchowym bogactwie, przygniatającej historii, a przede wszystkim o granicy, jaką od 1945 roku stał się Bug - granicy nie tylko polskiego, ale też europejskiego świata.

Więcej szczegółów o spotkaniach już wkrótce. Zapraszamy serdecznie!

Powiązane wydarzenia