Goście festiwalu

Nof Atamna-Ismaeel

Urodzona w 1981 roku w Baqa al-Gharbiya, arabskim mieście na północy Izraela. Absolwentka biologii oraz mikrobiologii i biotechnologii Uniwersytetu w Tel Awiwie, doktor mikrobiologii morskiej Izraelskiego Instytutu Technologii Technion. W 2014 roku zwyciężyła w izraelskiej edycji programu „MasterChef”. Od tej pory skupiła się przede wszystkim na gotowaniu, m.in. jest dyrektorką artystyczną pierwszego arabskiego festiwalu jedzenia w Izraelu oraz prowadzi zajęcia poświęcone współczesnej kuchni izraelskiej i kuchni arabskiej.

Powiązane wydarzenia

WARSZTATY KULINARNE

20 11:00/

Andrzej Bart

Powieściopisarz, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za jedną z najciekawszych postaci polskiej literatury. Autor m.in. powieści Rien ne va plus (wyd. I 1991), Pociąg do podróży (1999) oraz Don Juan raz jeszcze (2006). Jako Paul Scarron jr napisał metafizyczno-żartobliwy kryminał Piąty jeździec Apokalipsy (1999). W 2008 roku nakładem W.A.B. ukazała się Fabryka muchołapek (2008) nagrodzona „Gwarancjami Kultury" oraz nominowana do nagród literackich „Cogito", „Gdynia" i „Angelus"; powieść znalazła się także w finale Nagrody NIKE 2009.  Ekranizacja jego  książki Rewers (W.A.B. 2009) zdobyła Złote Lwy, nagrodę główną 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ostatnia książka Bezdech (W.A.B. 2013) jest próbą diagnozy nie tylko współczesnego artysty i inteligenta, ale każdego z nas w momencie ostatecznego rozrachunku.

fot. fotobank.pl/UMS

Powiązane wydarzenia

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

19 14:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Katarzyna Bonda

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Do rodzimej prozy wprowadziła nowy typ bohatera - psychologa śledczego. Jest autorką bestsellerowych powieści Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, Pochłaniacz, Okularnik,dokumentów kryminalnych Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznika Maszyna do pisania. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Pracowała dla najbardziej prestiżowych gazet i magazynów oraz Telewizji Polskiej. Założycielka szkoły kreatywnego pisania www.maszynadopisania.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem książek. Nagrodzona Bestsellerem Empiku 2015, wyróżnieniem Komendanta Kryminalnej Piły 2016, Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników 2015, Różą Gali 2015 i innych. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do 9 krajów. Trwają prace nad adaptacją tetralogii Cztery Żywioły Saszy Załuskiej na film fabularny i serial telewizyjny. Polskie morderczynie zostały wystawione w Teatrze WarSawy w reżyserii Marty Miłoszewskiej. Na podstawie tej książki powstało też słuchowisko radiowe "Morderczynie polskie". Współautorka scenariusza filmu dokumentalnego nominowanego do Oskara "Punkt wyjścia" w reżyserii Michała Szcześniaka. Autorka opowiadań w antologiach NieObcy i Cicha 5.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

KULTURALNA PLAŻA TRÓJKI

21 14:30/ Aleja Franciszka Mamuszki 2

Beata Chomątowska

Pisarka i dziennikarka, autorka m.in. Stacji Muranów (Czarne, 2012), powieści Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie (Czarne, 2013), reportażowej biografii Pałacu Kultury i Nauki Pałac. Biografia intymna (Znak, 2015). Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą Stołeczną". Prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, obecnie pracuje nad powieścią oraz polsko-berlińską książką dotyczącą doświadczeń życia w osiedlach z wielkiej płyty. Wspólnie z Marią Kossak współtworzy platformę Berlin-Warszawa @rtpress.

fot. Maria Kossak, Berlin-Warszwa @rtpress

Powiązane wydarzenia

WARSZATY LITERACKIE

20 12:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

WARSZATY LITERACKIE

21 12:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Katarzyna Czajka

Absolwentka historii i socjologii. Od 2009 na blogu „Zwierz popkulturalny” (w 2012 roku wybranym blogiem Blogerów w konkursie Blog Roku) pisze o serialach, filmach i wszystkim, co związane z kulturą popularną. Poza nałogowym oglądaniem filmów i seriali oraz czytaniem komiksów, pisze doktorat na ISNS UW i zajmuje się naukowo kinem polskim w dwudziestoleciu międzywojennym. W 2016 roku opublikowała debiutancką powieść Dwóch Panów z branży.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

DEBATA

20 13:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Bernadetta Darska

Krytyczka literacka. Doktor habilitowana literaturoznawstwa. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka siedmiu książek. Ostatnio opublikowała To nas pociąga! O serialowych antybohaterach (2012), Śledztwo i płeć, O bohaterkach powieści kryminalnych (2013, wyd. 2 popr.) i Pamięć codzienności, codzienność pamiętania,Szkice o reportażu polskim XXI wieku(2014). Od 2009 roku przez sześć lat prowadziła blog krytycznoliteracki: „A to książka właśnie!”, teraz zaprasza na „Nowości książkowe”: www.bernadettadarska.blogspot.pl.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

DEBATA

20 13:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Karolina Domagalska

 Urodziła się w 1980 roku w Gdańsku. Ukończyła etnologię na UW i gender studies w Central European University w Budapeszcie. Tam pierwszy raz spotkała się zagadnieniem medycyny reprodukcyjnej oraz jej wpływu na tradycyjne pojmowanie rodziny i pokrewieństwa. Reporterka i redaktorka "Wysokich Obcasów", autorka książki nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Nie przeproszę, że urodziłam.

fot. Albert Zawada. Agencja Gazeta

Powiązane wydarzenia

NAGRODA IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

19 16:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Bożena Dudko

Redaktorka i dziennikarka. W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: To nie mój pies, ale moje łóżko (1998), Anna z gabinetu bajek (1999), Nietykalni (2000), Zły dotyk (2001), Cała Polska trzaska (2005). Jest inspiratorką zagranicznych antologii polskiego reportażu, dotąd ukazały się trzy: szwedzka, francuska i niemiecka. Przygotowała dwie części Podróży z Ryszardem Kapuścińskim - opowieści jego tłumaczy (2007 i 2009), a dla MSZ wystawę Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu, która w różnych wersjach językowych była pokazywana m.in. w Niemczech, ChRL i na Tajwanie, w Gruzji, na Białorusi, w Kanadzie, USA, Portugalii, Grecji, podczas Europejskich Dni Rozwoju w Warszawie. Od 2005 roku opiekuje się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego - pierwszym efektem jej pracy jest tom pism rozproszonych O książkach, ludziach i sztuce (2009) oraz opracowanie kalendarium (1957-2008) fotograficznych dokonań Kapuścińskiego do jego albumu Ze świata. Jest współautorką (razem z Mariuszem Szczygłem) koncepcji 16-tomowej kolekcji Dzieł wybranych Ryszarda Kapuścińskiego w Bibliotece „Gazety Wyborczej”, dla której przygotowała wydanie jego Spaceru porannego (2009) oraz wznowienia książek Gdyby cała Afryka (2011) i Czarne gwiazdy (2013). Sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

fot. z archiwum autorki.

Powiązane wydarzenia

NAGRODA IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

19 16:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Anna Dziewit-Meller

Pisarka i dziennikarka. Współautorka (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów Głośniej! Rozmowy z pisarkami i Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami, a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji Gaumardżos, opowieści z Gruzji (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść Disko, nominowana do Nagrody Literackiej "Gryfia". Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach bukbuk.pl

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

DEBATA

20 13:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

VARIA: BARBARA KRAFFTÓWNA I REMIGIUSZ GRZELA

21 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Magdalena Felis

Dziennikarka kulturalna. Skoncentrowana na kinie, ale z szerokim kontekstem muzycznym, lajfstajlowym i psychologicznym. Okazyjnie realizatorka i redaktorka programów telewizyjnych i dokumentów z planów filmowych (m.in. „Drogówka”, „W imię”, „Papusza”). Dziennikarstwa uczyła się na łamach „Gazety Wyborczej”, telewizji – w nieistniejącej już redakcji filmowej Canal+ i kultowej „Hali odlotów”. Ma na koncie wywiady z wielkimi autorytetami kina, muzyki i sztuki, m.in. David Lynch, Stephen Frears, Aleksander Sokurov, Gustavo Santaolalla, Andrzej Wajda, Andrzej Chyra, Agata Buzek, Juliet Binoche, Wilhelm Sasnal, Zbigniew Libera czy Lech Majewski. Współtworzyła serie wydawnicze Biblioteki Gazety Wyborczej. Skończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim. Gra na altówce. Jest stałym gościem audycji filmowej Karoliny Głowackiej „Klasyki dla grzeszników” w TokFM i połową kolektywu.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

LITERACKI FILMOWY

20 15:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, ul. Bohaterów Monte Cassino 30

Shira Geffen

Dramaturg, reżyser, autorka książek dla dzieci, aktorka. Występowała w Teatrze Narodowym Habima, a także w teatrach Cameri i Khan. Opublikowała trzy książki dla dzieci, w tym napisaną wspólnie z Etgarem Keretem Noc bez księżyca (W.A.B. 2013) W roku 2007 Geffen wyreżyserowała wraz z Keretem swój pierwszy film pełnometrażowy "Meduzy", który zdobył 3 nagrody na festiwalu filmowym w Cannes, w tym prestiżową Camera d'Or. W 2014 roku wyreżyserowała swój drugi pełnometrażowy film “Self-made” ("Śruba"), który miał swoją premierę w Cannes.

fot. Eyal Nevo

Powiązane wydarzenia

LITERACKI FILMOWY

20 15:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, ul. Bohaterów Monte Cassino 30

Paweł Goźliński

Redaktor naczelny kwartalnika "Książki. Magazyn do czytania" oraz Wydawnictwa Agora, współzałożyciel (wraz z Wojciechem Tochmanem i Mariuszem Szczygłem) Instytutu Reportażu. Doktor od romantyzmu, autor książek Bóg Aktor oraz Jul. W 2015 roku ukazała się jego powieść Dziady.

fot. Jerzy Nogal/archiwum autora

Powiązane wydarzenia

VARIA: ÅSNE SEIERSTAD

20 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

VARIA: CEZARY ŁAZAREWICZ

21 15:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Anna Grzegorczyk

Filozof, kulturoznawca, kierownik Zakładu Semiotyki Kultury Instytutu Kulturoznawstwa UAM, założycielka i dyrektor Centrum Badań im. Edyty Stein, redaktor naczelny ukazującej się w jego ramach serii Fenomenów i prac o Edycie Stein ( Niewidzialna rzeczywistość, 1999; Nowa rzeczywistość, 2000). Jej obecne zainteresowania skupione są wokół semiotyki codzienności, kultury chrześcijańskiej, filozofii rozwoju duchowego i historii mistyki.

Anna Grzegorczyk, autorka, m.in., książek: Niekartezjańskie współrzędne w dzisiejszej humanistyce (1995), Anioł po katastrofie. Szkice z filozofii kultury (1995), Kochanek prawdy. Rzecz o twórczości Alberta Camusa (1999), Filozofia nieoczekiwanego. Między fenomenologią a hermeneutyką (2002), Filozofia światła Edyty Stein (2004), Obecność wartości (2010); Ponad kulturami. Uniwersalizm Edyty Stein (2010). Ostatnio opublikowała książkę Humanistyka i Obecność (2014) i Moi Święci (2015).

fot. Maciej Męczyński

Powiązane wydarzenia

DEBATA

19 13:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Remigiusz Grzela

Dziennikarz, pisarz, dramaturg, wykładowca. Autor powieści Bądź moim Bogiem i Złodzieje koni, książek reporterskich Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było i Wybór Ireny, zbiorów wywiadów Rozum spokorniał, Hotel Europa, Wolne, Obecność, a także wywiadów-rzek Było, więc minęło. Joanna Penson - dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy, Spełniony. Marian Kociniak, To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny, Krafftówna w krainie czarów”. Był nominowany do nagród Grand Press, im. Barbary N. Łopieńskiej, „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. Nagrodzony przez swoje rodzinne miasto Starogard Gdański za osiągnięcia kulturalne „Wierzyczanką”, a przez duńskie miasto Hillerod nagrodą „Grand Hillerod”. Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli w Warszawie, współpracował ze stołecznymi teatrami Wytwórnia, Studio, a także Polonia Krystyny Jandy, aktualnie związany jest z Teatrem Żydowskim, gdzie prowadzi cykl spotkań z wybitnymi twórcami „Bagaże kultury” a także od kilku lat przygotowuje literacki program Festiwalu Warszawa Singera. W „Gazecie Wyborczej” prowadził przez siedem lat spotkania z twórcami pod nazwą „Teatr, Muzyka, Kino w Gazeta Cafe”. Jego sztuki wystawiały m.in. teatry Na Woli, Polonia, Powszechny, Wytwórnia, Studio, Teatr Polskiego Radia a także TVP Kultura a grali w nich m.in. Barbara Krafftówna, Ewa Kasprzyk, Małgorzata Rożniatowska, Krystyna Łubieńska, Tomira Kowalik, Urszula Dudziak i Marian Kociniak. Karol Radziszewski zrealizował swój film „Książę” o Ryszardzie Cieślaku opierając się m.in. na rozmowie z Teresą Nawrot z książki Wolne a Marcin Przybylski zrealizował niedawno w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko Pieśń ujdzie cało na motywach powieści Bądź moim Bogiem o Wierze Gran z udziałem m.in. Barbary Krafftowny, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Marcina Hycnara.

Jest współautorem trzyodcinkowego dokumentu TVN „Polska Pawła Jasienicy”, stałym autorem miesięcznika „Zwierciadło”, recenzentem „Nowych książek” a od trzech lat powołanym przez Prezydenta Gdyni jurorem Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla Młodych Krytyków Teatralnych.

Aktualnie pracuje nad książką „Podwójny portret reporterki” o Orianie Fallaci i Teresie Torańskiej.

fot. Zija/Pióro

Powiązane wydarzenia

VARIA: ELA SIDI

19 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

VARIA: BARBARA KRAFFTÓWNA I REMIGIUSZ GRZELA

21 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Grażyna i Wojciech Jagielscy

GRAŻYNA JAGIESLKA

Z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania podróżniczka, z zawodu pisarka i tłumaczka. Autorka powieści (Korespondent, Fastryga, Płaskuda), przekładów, m.in. J.G. Ballarda, Fay Weldon, Joanny Trollope oraz głośnych wspomnień: Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym i Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku. Jej mąż – Wojciech Jagielski – jest pisarzem, publicystą i byłym korespondentem wojennym.

WOJCIECH JAGIELSKI

Dziennikarz i reporter, absolwent dziennikarstwa (UW). Zaczynał w latach 80. jako dziennikarz PAP, od 1991 do 2012 roku pracował w „Gazecie Wyborczej". Obecnie znowu pracuje w Polskiej Agencji Prasowej. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu.

Opublikował pięć książek: Dobre miejsce do umierania (1994), Modlitwa o deszcz (2002, nominowana do nagrody literackiej Nike, Nagroda im. ks. J. Tischnera), Wieże z kamienia (2004), Nocni wędrowcy (2009) oraz Trębacz z Tembisy

Otrzymał, m.in. nagrody: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1995, tzw. polski Pulitzer), im. Dariusza Fikusa (2002) oraz złotą odznakę „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej" (2005). 

Choć jest porównywany do Ryszarda Kapuścińskiego, od początku podąża swoją własną pisarską drogą.

fot. Bartosz Bobkowski

Powiązane wydarzenia

VARIA: GRAŻYNA JAGIELSKA I WOJCIECH JAGIELSKI

18 18:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Dorota Karaś

Urodziła się w Szczecinie, pokochała Gdańsk. Dziennikarka "Gazety Wyborczej Trójmiasto", współpracuje z "Dużym Formatem" i "Wysokimi Obcasami". Autorka książki "Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami", matka dzieciom (trójce). Wkrótce ukaże się biografia Zbigniewa Cybulskiego jej autorstwa.

fot. Renata Dąbrowska

Powiązane wydarzenia

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

18 14:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Etgar Keret

Najpopularniejszy izraelski pisarz młodego pokolenia, znany na całym świecie. Jego opowiadania publikował m.in. “The New York Times”, “Le Monde”, “The New Yorker”, “The Guardian”, “The Paris Review”. Na podstawie jego twórczości powstało ponad 60 filmów krótkometrażowych. Autor wykłada na Uniwersytecie Ben Guriona w Tel Awiwie. Jego książki zostały przetłumaczone na 36 języków i wydane w 39 krajach. Za film “Meduzy” w 2007 roku wraz z Shirą Geffen otrzymał Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. Jego najnowsza książka “Siedem dobrych lat” w 2015 roku została uznana przez “The Guardian” najlepszą w kategorii biografie I wspomnienia.

fot. Ewa Szatybelko

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

20 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Marcin Kołodziejczyk

Dziennikarz i reporter od 2000 roku związany z tygodnikiem "Polityka". Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in.: Nagrody Reportażystów Melchiory, w tym Melchiora 2015 w kategorii Inspiracja Roku, Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”, Discovery Encouragement Award i dwukrotną nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej.

fot. Marta Mazuś

Powiązane wydarzenia

KULTURALNA PLAŻA TRÓJKI

18 14:30/ Aleja Franciszka Mamuszki 2

Miłosz Konarski

Z wykształcenia muzyk, z zamiłowania mól książkowy, filmowiec z przypadku. Twórca programu internetowego i redaktor naczelny portalu "Z kamerą wśród Książek". Miłośnik Terry’ego Pratchetta wychowany na Vernie, Mayu i Szklarskim. Dorastający wraz z serią Felix, Net i Nika samozwańczy „kosikolog”. Na co dzień dzieli czas między rodzinę, komponowanie muzyki (jest studentem Akademii Muzycznej) oraz oczywiście czytanie książek, które pochłania w hurtowych ilościach. Nie uznaje zakładek oraz łzawych romansów. 

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

18 13:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Justyna Kopińska

Dziennikarka „Dużego Formatu”, magazynu reporterów „Gazety Wyborczej”, socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International - Pióro Nadziei. W 2015 roku zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?oraz Polska odwraca oczy. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała nagrodę European Press Prize, zwaną „europejskim Pulitzerem”.

fot. Jakub Pleśniarski

Powiązane wydarzenia

KULTURALNA PLAŻA TRÓJKI

19 14:30/ Aleja Franciszka Mamuszki 2

Rafał Kosik

Pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Grafik komputerowy i niedokończony architekt, niepoprawny gadżetomaniak, futurysta i pesymista. Interesuje go fantastyka socjologiczna (powieści SF dla dorosłych Mars, Vertical i Kameleon), kuchnia i samochody 4X4. Swoimi powieściami SF z serii Felix, Net i Nika skradł rząd polskich nastoletnich dusz. Teraz serią Amelia i Kuba przymierza się do podbicia serc najmłodszych czytelników.

fot. zukistudio.com

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

18 13:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Barbara Krafftówna

Polska aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. Karierę rozpoczęła w gdańskim Teatrze Wybrzeże (1946-49), potem występowała kolejno w teatrach: im. Stefana Jaracza w Łodzi (1949-50), Dramatycznym we Wrocławiu (1950-53, 1957-64, 1981-82), następnie w teatrach warszawskich: Nowej Warszawy (1953-56), Komedia (1956-57), Narodowym (1964-69), Syrena (1969) i Współczesnym (1981-82). W latach 1982-98 przebywała w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pod koniec lat 90-tych powróciła do Polski, by wystąpić gościnnie w kilku filmach i programach telewizyjnych. Jest bohaterką książki Remigiusza Grzeli "Krafftówna. W krainie czarów".

Powiązane wydarzenia

VARIA: BARBARA KRAFFTÓWNA I REMIGIUSZ GRZELA

21 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Marek Krajewski

Pisarz, filolog klasyczny. Przez wiele lat prowadził na Uniwersytecie Wrocławskim zajęcia, z których zrezygnował, aby poświęcić się wyłącznie pisaniu książek.

Autor bestsellerowych powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. Ich przekłady ukazały się w dziewiętnastu krajach. Laureat m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Prezydenta Wrocławia, Nagrody Wielkiego Kalibru. Otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia.

fot. Wojciech Karliński

Powiązane wydarzenia

KULTURALNA PLAŻA TRÓJKI

20 14:30/ Aleja Franciszka Mamuszki 2

Michał Książek

Pochodzi z Oraczewa koło Sieradza. Jest ornitologiem i kulturoznawcą, a także przewodnikiem syberyjskim. Kilka lat spędził w Jakucji. Najwięcej publikował w „Polityce”, ale też w „Lesie Polskim” czy w „Twórczości”. W 2013 roku ukazała się jego debiutancka książka Jakuck. Słownik miejsca, a w 2014 roku debiutancki tom wierszy Nauka o ptakach, za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius" w kategorii „debiut roku". Jego najnowsza książka Droga 816 znalazła się w finałowej piątce Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

NAGRODA IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

21 16:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Dagny Kurdwanowska

Dziennikarka, autorka, redaktor naczelna portalu Sukces Pisany Szminką, twórczyni strony o książkach www.czytamwwanie.pl Związana była m.in. z "Twoim Stylem", dziennikiem "Polska/The Times" oraz "Przekrojem". Jest autorką książek Biblioteka samobójców, Tori Amos. Biografia subiektywna oraz Romanse wszech czasów. W wolnych chwilach prowadzi warsztaty dla młodzieży oraz spotkania literackie. Do tej pory rozmawiała m.in. z Małgorzatą Szejnert, Wojciechem Tochmanem, Andrzejem Stasiukiem i Jackiem Dehnelem. Od trzech lat wspólnie ze studentami przygotowuje „Literacką” – gazetę festiwalu Literacki Sopot. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie.

fot. Monika Wiąckiewicz

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

19 15:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

IZRAEL SŁOWA

21 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Juliusz Kurkiewicz

Krytyk literacki, redaktor "Wyborczej" i "Książek. Magazynu do Czytania".

fot. Bartosz Bobkowski

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

19 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

NOMINOWANI DO NIKE

20 16:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Cezary Łazarewicz

Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor zbioru reportaży Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012), Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich(2013) oraz Elegancki morderca (2015), Żeby nie było śladów (2016).

fot. Adam Tuchliński

Powiązane wydarzenia

VARIA: CEZARY ŁAZAREWICZ

21 15:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Elżbieta Manthey

Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego - kierunek: teatrologia, reżyser radiowy z zamiłowania, zaangażowana w teatralny ruch amatorski Wrocławia w latach 70-tych, współpraca z NGBK w Berlinie Zachodnim w latach 1985-1990 zwieńczona otwarciem wystawy pt.:"Polnische Postmoderne. St.I. Witkiewicz 1885 - 1939" w Kunstlerhaus Bethanien (łącznie pokazano ponad 300 prac: obrazy, "firma portretowa" i zdjęcia ze zbiorów muzeów polskich i osób prywatnych). Od dwudziestu lat szefuje założonej Agencji Dramatu i Teatru ADiT, która wydała już 30 antologii sztuk. Od 2015 roku rozwija działalność fundacji ADiT.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

LITERACKI TEATRALNY

21 15:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, ul. Bohaterów Monte Cassino 30

Emil Marat i Michał Wójcik

Emil Marat – absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz. Współtwórca i przez 10 lat dyrektor programowy oraz wiceprezes Radia PiN, wcześniej reporter Radia Zet. Autor powieści pt. Szkło (2013) oraz Lawirynt (2015).

Michał Wójcik – historyk, dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, tygodniku „Przekrój” i miesięczniku „Focus Historia”. Tworzy programy telewizyjne o tematyce historycznej. Ostatnio opublikował kryminał historyczny dla dzieci pt. Porwanie króla, czyli Olaf i Lena na tropie (2016).

Ostatnia historia cichociemnego Aleksandra Tar­nawskiego pseudonim „Upłaz” jest trzecią wspólną książką Marata i Wójcika; zamyka trylogię wojennych losów żołnierzy AK. Pierwszą częścią cyklu był Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik (2014). Autorzy otrzymali za tę publikację Nagrodę Historyczną Polityki 2015. Serię dopełniają Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK (2016).

fot. Emil Marat

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

20 15:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Iza Michalewicz

Reporterka Dużego Formatu „Gazety Wyborczej”.

Finalistka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki (2015) za reporterską książę Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei (wyd. Zwierciadło). Kazimierz Wolny - Zmorzyński: O książce Izy Michalewicz mogę powiedzieć: rewelacja. Jej teksty porównałbym do twórczości Ewy Owsiany. Michalewicz jej wzorem stosuje metodę tzw. porozrzucanych fragmentów rzeczywistości, które czytelnik w miarę lektury tekstu sam układa w obrazy, a te tworzą portrety postaci.

Laureatka nagrody Grand Press 2011 za reportaż Jolanta i ogień. Nominowana do tej nagrody kolejno w 2012 i 2013 roku. Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia nominowało ją dwukrotnie do nagrody Melchiorów w kategorii „Inspiracja Roku”. W 2014 otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż Zakochaj się w Warszawie.

Współautorka biografii Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia. Autorka zbioru reportaży Życie to za mało i książki Rozpoznani o bezimiennych do niedawna uczestnikach Powstania Warszawskiego, rozpoznanych na kadrach powstańczej kroniki filmowej.

fot. Rafał Masłow

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

20 15:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Małgorzata Minta

Dziennikarka kulinarna, blogerka, autorka i prowadząca serie filmów wideo „Minta od Kuchni” oraz „Minta i Żywiciele”, w których prezentuje producentów dobrego jedzenia . O swoich odkryciach kulinarnych, najnowszych kulinarnych trendach oraz osobowościach świata kuchni pisze na łamach „Gazety Wyborczej”, magazynów lifestylowych i kulinarnych, a także na swoim blogu www.mintaeats.com. W czerwcu ukazała się jej debiutancka książka kucharska „Dzień Dobry. Śniadania z Małgosią Mintą”, z propozycjami na zdrowe i ciekawe poranne dania.

Fot. Łukasz Bieniecki

Powiązane wydarzenia

ZAPISANE W CHLEBIE

19 12:00/ Muzeum Sopotu, ul. Józefa Poniatowskiego 8

Dror A. Mishani

Pisarz, literaturoznawca, specjalizujący się w historii powieści kryminalnych. Autor serii o Inspektorze Avrahamie (Chłopiec, który zaginął; Możliwość przemocy), przetłumaczonej już na kilkanaście języków. Zdobył prestiżową nagrodę Martina Becka dla najlepszej powieści kryminalnej.

Imponujące i absolutnie oryginalne – tak książki Mishaniego rekomendował sam Henning Mankell. 

fot. Sophie Bassoul

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

21 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Rutu Modan

Ilustratorka i autorka komiksów, która ma na swoim koncie współpracę z takimi tytułami jak „New York Times”, „New Yorker” i „Le Monde” oraz wszystkimi najważniejszymi tytułami izraelskimi.  Jest autorką ilustracji do wielu książek dla dzieci. Otrzymała cztery nagrody Muzeum Izraela w Jerozolimie za Najlepsze Ilustracje Książki dla Dzieci, nagrodę dla Młodego Artysty Roku od Izraelskiego Ministerstwa Kultury, znalazła się na liście honorowej Międzynarodowej Rady ds. Książki dla Młodych w kategorii Ilustracja Książki Dziecięcej, a w 2005 roku została wyróżniona przez Fundację na rzecz Wybitnych Osiągnięć Kultury Izraela (IcExcellence). Była również nominowana do Nagrody im. Goscinny’ego na Festiwalu Komiksu w Angoulême oraz do nagród Eisnera i Ignatza.

W Polsce do tej pory ukazały się Rany wylotowe, Uczta u królowej, Zaduszki oraz Tata ucieka z cyrkiem, przygotowana we współpracy z Etgarem Keretem.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

18 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

19 11:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Weronika Murek

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, mieszka w Katowicach. Za książkę Uprawa roślin południowych metodą Miczurina nominowana w 2015 roku do Paszportu Polityki w kategorii literatura, a w 2016 do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

NOMINOWANI DO NIKE

20 16:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Jael Neeman

Urodziła się w kibucu Jechiam w Galilei. W wieku dwudziestu lat opuściła kibuc i zamieszkała w Tel Awiwie. Studiowała literaturę i filozofię na tamtejszym uniwersytecie. Pracowała jako redaktorka w czasopismach i wydawnictwach literackich. Opublikowała opowiadanie dla młodzieży Pomarańczowy wtorek (Jom szliszi hakatom, Am Oved 1998), nowelę Pogłoski o miłości (Szmuot al ahawa, Katom 2004) oraz opowiadania i wiersze w piśmie "Mitaam". W 2011 ukazało się Byliśmy przyszłością – autobiograficzna opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w kibucu. Książka stała się wydarzeniem wydawniczym i literackim i została nominowana do Nagrody imienia Sapira za rok 2011.

fot. Tomer Appelbaum

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

18 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Michał Nogaś

Dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia. Prowadzi audycje poświęcone książkom: "Z najwyższej półki" oraz "Trójkowy Znak Jakości".

fot. Mikołaj Rutkowski

Powiązane wydarzenia

VARIA: GRAŻYNA JAGIELSKA I WOJCIECH JAGIELSKI

18 18:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

KULTURALNA PLAŻA TRÓJKI

18 14:30/ Aleja Franciszka Mamuszki 2

KULTURALNA PLAŻA TRÓJKI

19 14:30/ Aleja Franciszka Mamuszki 2

KULTURALNA PLAŻA TRÓJKI

20 14:30/ Aleja Franciszka Mamuszki 2

KULTURALNA PLAŻA TRÓJKI

21 14:30/ Aleja Franciszka Mamuszki 2

Agnieszka Olek

Tłumaczka. Lektorka współczesnego języka hebrajskiego. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie i Filologii Hebrajskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała również na Wydziale Sztuk i Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Tel Awiwie. Zajmuje się współczesną literaturą hebrajską, dramaturgią i teatrem izraelskim – w szczególności dramaturgią Hanocha Levina, którego sztuki tłumaczy. Przetłumaczyła m.in dramaty: Udręka życia, Sprzedawcy gumek, Romantycy, Wszyscy chcą żyć.

fot. archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

LITERACKI TEATRALNY

21 15:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, ul. Bohaterów Monte Cassino 30

Piotr Osęka

Historyk, publicysta, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się dziejami politycznymi i społecznymi PRL. Autor książek Rytuały stalinizmu i Marzec '68, My, ludzie z marca a także artykułów historycznych w "Newsweeku", "Polityce" i "Gazecie Wyborczej". W 2013, za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. z archiwum autora.

Powiązane wydarzenia

DEBATA - EMIGRACJA'68

21 13:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Robert Piłat

Profesor filozofii. W latach 1988-2011 kolejno asystent, adiunkt i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Od 2011 roku pracownik Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW Główne obszary dociekań to filozofia umysłu, epistemologia, etyka, filozofia literatury. Opublikował książki: Czy istnieje świadomość (1993); Umysł jako model świata (1999); Krzywda i zadośćuczynienie (2003); Doświadczenie i pojęcie (2006); O istocie pojęć (2007); Powinność i samowiedza (2013), Aporie samowiedzy (2014).

fot. Zofia Gasik

Powiązane wydarzenia

DEBATA

19 13:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Maciej Płaza

Pisarz i tłumacz, doktor humanistyki. Autor książki O poznaniu w twórczości Stanisława Lema (2006). Przekłada z języka angielskiego prace naukowe, beletrystykę współczesną i klasyczną literaturę niesamowitą. Laureat nagrody „Literatury na Świecie” w kategorii Nowa Twarz za przekład wyboru opowiadań H.P. Lovecrafta Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści (2012). Jako prozaik debiutował w 2015 tomem opowiadań Skoruń, nominowanym do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

NOMINOWANI DO NIKE

18 16:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Marcin Popielarz

Szefem Kuchni gdyńskiej restauracji „biały królik” jest Marcin Popielarz. Doświadczenie i wiedzę zdobywał min. w sopockim pięciogwiazdkowym hotelu Sheraton oraz w tak prestiżowych miejscach jak londyński Social Eating House (z gwiazdką Michelin) oraz Maaemo w Oslo z dwoma gwiazdkami Michelin. Szefem kuchni w Białym Króliku jest od stycznia 2015 roku.

W restauracji Biały Królik stawia na specjalnie wyselekcjonowane produkty regionalne i tworzy nowoczesną kuchnię polską. Jego kreatywność widać na talerzu, dzięki niezwykłym technikom i połączeniom każda jego potrawa to istne dzieło sztuki.

W październiku 2015 Biały Królik pod jego wodzą został wyróżniony dwoma czapkami w prestiżowym Żółtym Przewodniku Gault&Millau Polska.

Chciałby, aby restauracja, w której pracuje kiedyś znalazła się wśród tych wyróżnionych w przewodniku Michelina.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

ZAPISANE W CHLEBIE

19 12:00/ Muzeum Sopotu, ul. Józefa Poniatowskiego 8

Dorit Rabinyan

Urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award, Nagrodę Premiera oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Jej pierwsza powieść Persian Brides oraz druga - A strand of a thousand pearls, obie były bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. W 2014 roku Rabinyan opublikowała swą trzecią powieść pt. Żywopłot, która bardzo szybko stała się również bestsellerem w Izraelu. Wpływowy magazyn Ha’aretz uznał ją za najlepszą książkę roku, a w 2015 roku autorka otrzymała za nią prestiżową izraelską nagrodę literacką Bernstein Award. W styczniu 2016 roku Żywopłot stał się powodem skandalu politycznego. Minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, co wzburzyło elity intelektualne Izraela. Na skutek licznych protestów szybko wycofał się jednak ze swojego niefortunnego stanowiska.

fot. Iris Nesher

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

19 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Magda Rucińska

Rysowniczka, malarka i publicystka niezdrowo zafascynowana komiksem i ilustracją. Na co dzień prowadzi zajęcia ze studentami architektury wnętrz UTP w Bydgoszczy. Publikowała m. in. w „Lampie”, "Zwykłym Życiu", „Fabulariach”, "Zeszytach Komiksowych" oraz autorskim artzinie „1zine”. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych oraz zbiorowych m. in. w BWA Bydgoszcz, Galerii Wspólnej, Galerii Komiksu Cheap East (CK Zamek) w Poznaniu, MBWA Leszno czy Galerii Orient. Jest stypendystką MKiDN (2009/2010) i Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016). W tym roku jej obraz pt. „Wywnętrzanie” został wyróżniony na Ogóknopolskiej Wystawie Malarstwa im. Leona Wyczółkowskiego.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

18 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Eustachy Rylski

Prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 r. dyptykiem powieściowym Stankiewicz. Powrót. Za następną powieść Człowiek w cieniu (2004) został wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. W 2006 roku był nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike, Śląskiego Wawrzynu Literackiego i Angelusa za powieść Warunek. Jest autorem tomów opowiadań: Tylko chłód (1984) i Wyspa (2007), sztuk teatralnych, m.in.: Chłodna jesień, Zapach orchidei, Netta, Co nie jest snem oraz powieści Na grobli (2010). W 2009 r. ukazał się tom esejów Po śniadaniu. Jego utwory zostały przetłumaczone na języki włoski, niemiecki, francuski, rosyjski, węgierski i hiszpański. Za ostatnią powieść Obok Julii (2013) był nominowany do Angelusa oraz Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2014 roku opublikował zbiór opowiadań Szara lotka.

fot. Krzysztof Dubiel

Powiązane wydarzenia

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

18 14:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Åsne Seierstad

Norweska dziennikarka i pisarka. W latach 1993–1997 była korespondentką w Rosji, Chinach, Kosowie i Afganistanie, relacjonowała też działania wojenne w Iraku. Opublikowała Med ryggen mot verden (2000), książkę o Serbii Miloševicia, bestsellerowego Księgarza z Kabulu, Hundre og én dag. En reportasjereise (2003) – reportaż o Iraku – oraz Dzieci Groznego (2007). W 1999 roku przyznano jej tytuł najlepszej norweskiej dziennikarki telewizyjnej, trzy lata później otrzymała nagrodę stowarzyszenia norweskich reporterów oraz nagrodę norweskich księgarzy. Dostała nagrodę honorową norweskiej fundacji Wolne Słowo (2001), prestiżowe wyróżnienia: Peer Gynt-prisen i Den store journalistprisen (2003), nagrodę księgarzy francuskich za Księgarza z Kabulu (2004). Dzieci Groznego znalazły się wśród nominowanych w 2010 do Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki.

W 2015 roku w Polsce ukazała się jej najnowsza książka Jeden z nas. Opowieści z Norwegii. Autorka na podstawie materiałów źródłowych maluje portret człowieka (Andersa Breivika), który przez wiele lat usiłował znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, a w końcu uderzył w nie w najbardziej brutalny sposób. Jeden z nas… to również opowieść o jego ofiarach: dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, organizowany na wyspie Utøya, i o grupce chłopaków z Troms na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów. Książka ta znalazła się wśród nominowanych do Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki. 

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

VARIA: ÅSNE SEIERSTAD

20 17:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Ela Sidi

Pisarka, blogierka, publicystka, tłumaczka z języka hebrajskiego na polski, była korespondentka PAP. Laureatka nagrody “Grand Press” (2014) w dziedzinie publicystyki. Nominowana do Nagrody PAP i Nagrody Beaty Pawlak. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Od 1991 roku mieszka na stałe w Izraelu, gdzie pracuje jako grafik komputerowy w izraelskiej gazecie „Haaretz”. Autorka bestsellerowej książki Izrael oswojony przedstawiającej codzienny Izrael i Izraelczyków z perspektywy zamieszkałej w Izraelu Polki. Jest współtłumaczką dramatów Hanocha Levina zebranych w antologiach: Udręka życia i Wielka Nierządnica z Babilonu (wyd. “ADiT”, 2015). Dramaty Hanocha Levina w jej tłumaczeniu były wstawiane w teatrach w Kielcach, Krakowie i w Warszawie. W sierpniu nakładem wydawnictwa Smak Słowa ukaże się jej książka Czcij ojca swego.

fot. Katarzyna Sikora

Powiązane wydarzenia

VARIA: ELA SIDI

19 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Paweł Smoleński

Reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Napisał m.in.: Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie,Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski,Oczy zasypane piaskiem oraz Szcze ne wmerła i nie umrze - wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem. Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska „Kultura”. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

20 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Michał Sobelman

Od 1993 rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce, historyk, publicysta, scenarzysta filmów dokumentalnych, tłumacz literatury hebrajskiej. Współautor samouczka języka hebrajskiego. W latach 2008-2009 redaktor naczelny miesięcznika „Słowo Żydowskie.”

W 1969 r. wyemigrował do Izraela, gdzie ukończył historię i slawistykę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1981-1992 był pracownikiem naukowym tej uczelni oraz współpracownikiem Instytutu Yad Vashem.  

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

18 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

DEBATA - EMIGRACJA'68

21 13:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Waldemar Sulisz

Absolwent Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy (skończyli je także Anna Augustynowicz, Tadeusz Łomnicki, Krzysztof Penderecki), studia magisterskie i doktoranckie na KUL pod kierunkiem prof. Ireny Sławińskiej. Uczeń prof. Władysława Panasa. Akustyk w Scenie Plastycznej Leszka Mądzika. Założyciel Teatru Studyjnego, pierwszej impresaryjnej sceny w Lublinie. Spektakl Plaisirs d’ amour przygotowany przez Zofię Kalińską dostał główną nagrodę w Edynburgu.

Autor albumu o Leszku Mądziku Mój teatr, publikacji: Księga smaków Lubelszczyzny, Smaki Lubelszczyzny. Przewodnik, Receptariusz Panny Apteczkowej, ostatnio: Teatr Stary w Lublinie. Przewodnik, Trzy Krainy Smaku. Oraz kilkuset reportaży i artykułów w Dzienniku Wschodnim, magazynach Scena, Teatr, Świat Zdrowia, Kraina Bugu. Właściciel portalu regionalnego jemlublin.pl - poświęconego historii, kulturze i regionalnej kuchni.

Prezes Kresowej Akademii Smaku, organizator Ogólnopolskich Turniejów Nalewek Kresowych. Pomysłodawca i dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku. Dla Roberta Makłowicza przygotował scenariusz trzech odcinków jego Podróży kulinarnych. Z Krzysztofem Miklaszewskim film Ostatnia szansa Wielopola dla TVP. Od 20 lat odkrywa kulinarną przeszłość Lubelszczyzny, prowadzi warsztaty i pokazy kulinarne, konsultuje menu wielu restauracji, wprowadza do karty regionalne potrawy. Prywatnie miłośnik fotografii, ogrodów, bulterierów i antyków.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

ZAPISANE W CHLEBIE

19 12:00/ Muzeum Sopotu, ul. Józefa Poniatowskiego 8

Karolina Szymaniak

Literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka. Adiunkt w Katedrze Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym. Wykładała w Polsce, Izraelu, Francji i Litwie. Autorka książki Być agentem wiecznej idei. Przemiany poglądów estetycznych Debory Vogel oraz redaktorka tomów Warszawska awangarda jidysz, Dialog poetów, oraz Pism z getta Rachela Auerbach. Była redaktorka naczelna "Cwiszn" Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce. Stypendystka m.in. MNiSW, FNP, YIVO w Nowym Jorku, Uniwersytetu w Tel Awiwie. Konsultantka Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum POLIN i in. Obecnie pracuje m.in. nad biografią intelektualną Racheli Auerbach.

fot. Monika Szabłowska-Zaremba

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

19 15:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Ran Tal

Reżyser filmów dokumentalnych, w których pokazuje iraelską rzeczywistość z perespektywy społeczno-historycznej. Jego filmy zdobyły wiele nagród w Izraelu i za granicą. Najbardziej znane i nagradzone to  "The Garden of Eden" (2012),  który zdobył nagrodę na Jerusalem Film Festival  oraz "Children of the Sun" (2007). Ten film także otrzymał nagrodę na Jerusalem Film Festival. Ran Tal jest wykładowcą na Uniwersytecie w Tel Avivie

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

IZRAEL SŁOWA

18 19:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Dani Tracz

Producent teatralny i wydawca. Wieloletni współpracownik Hanocha Levina, producent wielu jego sztuk i wydawca wszystkich książek. Wyemigrował z Polski do Izraela w 1961 roku.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

LITERACKI TEATRALNY

21 15:00/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, ul. Bohaterów Monte Cassino 30

Karolina Wigura

Adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, POMP Fellow na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Jest stypendystką m.in. Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu i German Marshall Fund. Za książkę Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki otrzymała w 2012 roku Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

DEBATA

19 13:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

Marcin Wilk

Dziennikarz, publicysta. Z wykształcenia polonista. Publikował, głównie na temat literatury, na łamach wielu czasopism i magazynów m.in."Polityki", "Tygodnika Powszechnego", "Przekroju". Przełożył Równość Stuarta White'a. Opublikował dwie książki - tom wywiadów z pisarzami W biegu... Książka podróżna (2010) oraz portret gwiazdy estrady polskiej lat 70. Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia (2015). Jest ponadto autorem cyklu rozmów o warsztacie pracy pisarskiej regularnie publikowanych na stronie Instytutu Książki. Prowadzi bloga www.wyliczanka.eu.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

DEBATA

20 13:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Roman Wojciechowski

Absolwent Historii i Studiów Podyplomowych na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja naukowa na Uniwersytecie Gdańskim oraz absolwent Prawa i Funduszy Europejskich na Politechnice Gdańskiej. Od 1989 roku związany z Miejską Biblioteką Publiczną im. Józefa Wybickiego w Sopocie, której jest Dyrektorem od roku 1994.

Biblioteka w latach 2003-2015 otrzymała szereg nagród i wyróżnień branżowych stając się jedną z aktywniejszych bibliotek na mapie kulturalnej kraju. W 2004 roku Roman Wojciechowski otrzymał odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i tytuł „Zasłużony Działacz Kultury”. Ma na swoim koncie szereg wystąpień publicznych związanych z użytkowaniem nowych mediów w bibliotekach. Jest aktywnym felietonistą związanym z czasopismem literackim „Topos” oraz z „Kuryerem Sopockim”.

fot. Magdalena Wojciechowska

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

18 15:00/ Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poz.+2)

Maciej Zaremba Bielawski

Emigrował do Szwecji w 1969 roku. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego dziennikarstwo zaczęło się od „Solidarności” – w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. W stanie wojennym jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał z pomocą, a przy okazji zbierał materiały, które publikował w Szwecji pod pseudonimem Zaremba.

Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935-1976 na tysiącach „niepożądanych” obywateli. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 mln koron odszkodowania. Jego publikacje wywołały burzliwą debatę na temat podobnych procederów także w innych krajach skandynawskich, Szwajcarii, USA. Można o tym przeczytać w jego książce Higieniści. Z dziejów eugeniki(wyd. Czarne, 2011).

Za swe artykuły otrzymał wiele nagród, m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej, Wielką Nagrodę Dziennikarską (za cykl reportaży Polski hydraulik... – po polsku: 2008, wyd. Czarne i edycja rozszerzona 2013, wyd. Agora), a po reportażach o szwedzkich lasach (po polsku Leśna mafia, wyd. Agora, 2014) gazeta „Land” w plebiscycie wybrała go „Królem Lasu”.

Najstarszy w Szwecji Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Członek Polskiego PEN Clubu.

Jest mężem Agnety Pleijel, znanej (także w Polsce) szwedzkiej pisarki, z którą przekładał na język szwedzki poezję Zbigniewa Herberta.

fot. Albert Zawada

Powiązane wydarzenia

DEBATA - EMIGRACJA'68

21 13:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2

NAGRODA IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

21 16:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Maria Zmarz-Koczanowicz

Reżyserka i scenarzystka, profesor Łódzkiej Szkoły Filmowej, zajmuje się głównie filmem dokumentalnym, choć w dorobku ma też teatry telewizji i film fabularny „Kraj świata”. W serii Polska Szkoła Dokumentu wydano płytę z jej filmami.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

19 14:00/ Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Jacek Żakowski

Publicysta "Polityki", komentator "Gazety Wyborczej", kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas, autor piątkowych "Poranków TOK FM", kilkunastu książek i programów tv. "Dziennikarz Roku 1997", laureat m.in. Superwiktora, dwóch Wiktorów i nagrody PEN Clubu, nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Neonu Festiwalu Malta. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego i Rady Funduszu Mediów.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

DEBATA - EMIGRACJA'68

21 13:00/ PGS, Plac Zdrojowy 2