17.11.2016

Trudna rozmowa o Wołyniu

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Motyką i Witoldem Szabłowskim

Po głośnym filmie Wojciecha Smarzowskiego w Polsce i, w mniejszym stopniu, na Ukrainie, rozgorzała kolejny raz o tragicznym 1943 roku na Wołyniu. Do dyskusji w Sopocie zaprosiliśmy dwóch wybitnych specjalistów od tej tematyki – Grzegorza Motykę i Witolda Szabłowskiego.

W swojej książce „Wołyn ‘43” historyk Grzegorz Motyka bardzo mocno stawia tezę o zaplanowanym masowym ludobójstwie. Dziennikarz i reporter Witold Szabłowski w swoich „Sprawiedliwych Zdrajcach” skupia się na osobistych historiach Ukraińców, którzy w tych nieludzkich okolicznościach ratowali swoich sąsiadów – Polaków.

Jaka jest prawda o Wołyniu? Jaka powinna być nasza pamięć historyczna i czego mamy prawo domagać się od Ukraińców? Fascynująco zapowiadającą się rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska. 

Zapraszamy 15 grudnia o 18 do Sopoteki.

Wstęp wolny.

Grzegorz Motyka, dr hab. ukończył studia historyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Autor i współautor kilku książek m.in. Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie w Polsce 1943-1948, otrzymała Nagrodę "Przeglądu Wschodniego" i Nagrodę Historyczną "Polityki") oraz Ukraińska partyzantka 1942-1960. Działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii (Nagroda Klio), W kręgu "Łun w Bieszczadach". Ostatnio wydał Wołyń '43. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych zamieszczanych np. w "Karcie", "Więzi", "Zeszytach Historycznych" oraz w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczypospolitej", "Polityce" i "Newsweeku".

Witold Szabłowski dziennikarz „Dużego Formatu”, autor bestsellerów Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji, Tańczące niedźwiedzie, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia, współautor książki Nasz mały PRL. Laureat prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego, Nagrody im. Anny Lindh i nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego; nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.

Powiązane wydarzenia